sobota, 3 września 2016

Toruń - wycieczka samochodem z Wrocławia

Toruń to miasto w centralnej Polsce oddalone od Wrocławia ok 4 godziny jazdy. Piękne miejsce na weekendową wycieczkę lub postój w drodze do Trójmiasta!
  O Toruń zahaczyliśmy jadąc we wrześniu 2016 z 18miesieczną córcią w stronę morza. Trasa z Wrocławia jest super. Nie dość, że nom stop autostrada - to jeszcze na ten moment darmowa;) Minusem tej drogi są rzadkie parkingi i stacje benzynowe. Co przy podróży z dzieckiem (częste zmiany humoru i potrzeb) może być problematyczne.Spędziliśmy jedna noc w ośrodku 'Camping Tramp' dzielącym od centrum raptem 2km spaceru przez most. Na dużej powierzani znajdują się miejsca na przyczepy campingowe, namioty, można wynająć domek lub pokój. Do dyspozycji jest restauracja, parking i co ważne dla pociech plac zabaw na świeżym powietrzu. Ogólnie - dobra i tania baza wypadowa do zwiedzania:)

 


Toruń ma bardzo ładną starówkę. Większość ulic jest deptakiem. Piesi mają dużo miejsca a ruch samochody jest sporadyczny (tylko dla wybrańców:)). Dookoła stoją piękne, wyremontowane kamienice. Będąc tam w piękny słoneczny dzień, na prawdę mogłabym rzec, że niczym nie odbiega urokliwym uliczkom południowo europejskich miejscowości! :)

Do zobaczenia jest kilka budynków sakralnych, planetarium (można wybrać się z dzieckiem na pokaz), rynek nowomiejski i rynek staromiejski z Ratuszem i pomnikiem Kopernika  przed. Wzdłuż Wisły i starówki można pospacerować na bulwarze Filadefijskim. Na murach zbaczamy cytaty z Rejsu a na rzece podobne do filmowego statki. Pod koniec bulwaru ujrzymy ruiny zamku krzyżackiego a idąc Wola zamkową miniemy charakterystyczny Teatr piękna architekturą.

Nieopodal rynku przy ul Podmurnej trafimy na Piernikowe Miasteczko. To chyba najlepsze miejsce  całej wycieczce dla dzieci:) Poza spotykanymi na innych placach zabaw huśtawkami, karuzelami, piaskownica itp znajduje się tam też głaz- ścianka wspinaczkowa, "maszyna do pierników" ( z piasku:) ), kilka instrumentów muzycznych( bongosy, harfa), wodny plac zabaw z fontanną i żaglami, szachownica z ogromnymi szachami, piernikowa scena, no i wreszcie kilka stolików do odpoczynku:) Bardzo polecam to miejsce:)!!My zwiedziliśmy głównie starówkę, bo tylko na tyle czasu starczyło.. Co jeszcze warto zobaczyć? Gdzie powinniśmy pójść przy następnej wizycie w Toruniu?1 komentarz: